Boža Petrović, dr Slavomir Popović, ”Pčelarski priručnik – tehnologija pčelarenja u toku godine”
U toku novembra i decembra dešava se da mrtve pčele zatvore leto i time onemogućavaju pravilno provetravanje košnice. Obavezno, uz izuzetno veliku pažnju da se ne poremeti mir u košnici, trebe očistiti mrtve pčele pomoću specijalne čistilice (malo čvršća žica). Takodje, u ovom periodu na letima košnica može biti dosta snega. Sneg, po pravilu, nije opasan kad je na letu, jer je porozan i propušta vazduh. Ali, kad se sneg otopi i naglo dodje do zahladjenja, led koji se stvori na letu može da zatvori leto, što nije dobro. zato, voditi računa da se led sa leta blagovremeno skida.
Da bi pčele mogle lako da udju u košnicu za vreme lepih i sunčanih dana, ispred košnice treba, obavezno, postaviti granje, kukuruzovinu, rogoz i slične materijale. Pčele koje se vraćaju u košnicu, često padaju ispred košnice. Ukoliko pčele padnu na granje, brzo će se osušiti i ući u košnicu.
U toku novembra i decembra pčelinja društva ne treba uznemiravati kucanjem po košnici da bi se proverilo stanje u njoj. Pčelinjim društvima se mora obezbediti apsolutni mir.
Ukoliko je pčelinjem društvu blagovremeno obezbedjeno dovoljno hrane, meda i cvetnog praha za prezimljavanje u rano proleće (do pojave paše) nije potrebno nikakvo zimsko prihranjivanje. Pošto pčelinja društva miruju u toku ova dva zimska meseca i za to vreme troše veoma malo hrane, šta onda pčelama najviše smeta u ovo doba godine: hladnoća, vetar, vlaga ili nešto drugo?
Odmah treba reći da hladnoća pčelama ne smeta mnogo. Najviše im smetaju vlaga i zagušljivost. Zbog toga je dobra ventilacija u košnici veoma značajna za život i razvoj društva. Greše svi oni koji košnicu tako zaštite i utople da kroz košnicu ne struji svež vazduh. U tako prigušenim košnicama pčelinje društvo ne živi, već robuje i lako oboleva. Koliko pčelinjem društvu treba čist vazduh, kiseonik, najbolje pokazuje to što se prvo prolećno leglo javlja do samog leta, praktično u najhladnijem delu košnice. Zato pčelinjem društvu treba ostaviti dosta hrane, očistiti ga od varoe i obezbediti mu dobro provetravanje košnice. Sve ostalo će samo društvo učiniti i za sebe i za pčelara.