Jun je mesec u kome pčelari imaju najveći broj aktivnosti. I sve što se zakasni i ne odradi u junu naredni mesec već je kasno. Uvek savetujem da sve radove i zapažanja treba beležiti!
–Izvrcati višak bagremovog meda. Ako se konstatovao višak bagremovog meda u medišnim ramovima, treba ga izvrcati. Ali uvek treba ostaviti med u plodišnom delu košnice. Nikada ne znamo da li će nastupiti bespašni period. Nedostatak meda u košnici usporiće razvoj rojeva, a kod produktivnih društava smanjiti nosivost matica.
–Napraviti rojeve. Ako je plan uvećati pčelinjak, ovo je pravo vreme. Jun je mesec za poslednju aktivnost formiranja novih rojeva. Zamena matice može biti sastavni deo rada u ovom mesecu, ali ta aktivnost može se odložiti i za naredni mesec.
–Rojevima koji su formirani u maju, dodati satne osnove. Proširivanje već formiranih rojeva je neophodna apitehnička mera u junu. Rojevi odlično izvlače satne osnove i to treba sada iskoristiti.
–Seoba pčela. Ako ste pčelar koji želi da ostvari veće prinose meda, onda treba seliti pčele. Med na osovini rađa. Tako kažu. Možete planirati seobu na lipu i sačekati kraj juna i otići na suncokretovu pašu.
–Sakupljanje polena. Ovo nije obavezna aktivnost. Treba znati da će bagremac (Amorpha fruticosa L.) ili lipa (Tilia L.) omogućiti pčelama da sakupe značajne količine polena u junu mesecu. I za pčelara i za pčele.
DR BILJANA STAMENKOVIĆ