Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Pčelinjak u januaru

Božidar Vesković, „Beogradski pčelar“, br.1/2010

Januar je mesec u kome može da bude veoma hladno. Medjutim, dešava se da, u ovom mesecu, bude čak i veoma toplih dana. Pčelinja društva, u ovom periodu, instinktivno osećaju potrebu za obnavljanjem. Zato život pčelinjeg društva u januaru dobija karakteristike koje u ranijem zimskom periodu nije imao. Te karakteristike treba poznavati, kako bi se mogle preduzeti odgovarajuće mere. Naime, u toku januara matica može da počne sa polaganjem jaja u ćelije saća, pa se u takvim slučajevima život pčelinjeg društva, iz osnova, menja. Znatno se povećava utrošak meda, a još više utrošak perge, jer pčele počinju intenzivnije da hrane maticu i neguju leglo i da podižu temperaturu da bi sačuvale leglo od hladnoće. Povećanim utroškom hrane i ubrzanjem drugih životnih procesa  u pčelinjem društvu, u košnici se pojavljuje veća količina vodene pare i ugljen dioksida, a to može da ometa normalan rad pčela.

 

Ukoliko u toku januara bude više toplih dana i leglo se razvije u većem obimu, može da ponestane hrane, a naročito perge, koja se mnogo troši za ishranu i negu legla, kao i proizvodnju mleča. Zato se može desiti da u januaru bude više slučajeva da nedostane hrane pojedinim pčelinjim društvima, naročito ako predhodne godine nisu obezbedjene dovoljne rezerve.

Dalje, razvoj pčelinjeg legla u većem obimu, u januaru, nije poželjan. Ako se leglo razvije, a kasnije jako zahladi, što je kod nas česta pojava, pčele nisu u stanju da pokriju celo leglo i da ga u potrebnoj meri zagrevaju, pa će nastupiti propadanje legla, sa svim štetnim posledicama. Uz to se i pčele jako iznuravaju, pa neće biti vitalne u kasnijem periodu, kad to bude najpotrebnije.

Svi izneti i drugi razlozi ukazuju da pčelama, u ovom mesecu, moramo pokloniti punu pažnju. Radovi na pčelinjaku u januaru svode sa na sledeće:

  • svakih desetak dana treba kontrolisati pčelinja društva i videti da li je stanje na pčelinjaku normalno;
  • sve radove koje obavljamo u decembru, treba obavljati i u januaru, s tim da se prilagode eventualnim promenjenim uslovima;
  • u slučaju da ponestane hrane u pčelinjem društvu, treba intervenisati sa kvalitetnom pogačom;
  • u potrebnim slučajevima, prilikom prihranjivanja treba dodati i polenov prah;
  • čistiti leto od snega, leda i mrtvih pčela;prilikom otapanja snega paziti da led ne blokira leto i na taj način spreči dotok vazduha u košnicu;
  • obezbediti mir na pčelinjaku.
 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас28
mod_vvisit_counterЈуче351
mod_vvisit_counterОве недеље724
mod_vvisit_counterОвог месеца9428
mod_vvisit_counterУкупно1387280