Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Podsetnik za kraj marta

Dragan Daničić

Najzad smo dočekali lepše vreme. U nekoliko narednih dana meteorolozi nam prognoziraju dnevne temperature i preko 20 stepeni Celzijusa. Noći, takodje, postaju sve toplije. Počinje cvetanje biljaka. Kajsija i džanarika su procvetale. Pčelinjaci nam se bude. Predstoji nam buran razvoj pčelinjih društava.

 

Moramo steći uvid u stanje svake košnice. Poviljni vremenski uslovi omogućuju nam da uradimo prvi prolećni pregled. Na osnovu ovog pregleda odredjujemo naše dalje delovanje prema svakom pojedinom društvu. Moramo znati jačinu društava, količinu legla, kvalitet matice, količinu hrane, zdravstveno stanje. Sva zapažanja zapisujemo u svesku koja će nam biti podsetnik za buduće radnje. Zapisujemo broj ramove koje zaposedaju pčele, broj ramova na kojima je leglo, količinu rezervne hrane (meda i perge). Posebnu pažnju obraćamo na jaka društva – oni su najveći potrošači hrane. Ukoliko nemamo 8 – 10 kg meda, iz društava koja imaju višak dodajemo (nadoknadjujemo) ram sa medom u društrva koja su potrošila hranu. Po jedan ram sa medom, do legla, malo zagrebati, nožem, viljuškom ili valjkom (oko 1 dm2, ne više).

Leglo je ogledalo zdravlja druptva. Zatvoreno radiličko leglo mora da bude ravno, kao ćebe, ćelije ravnomerno zaležene, bez preskakanja. Po leglu ocenjujemo kvalitet matice. Nemamo potrebu da tražimo maticu da bismo videli kako izgleda. Leglo govori umesto nje.

Bezmatke obavezno sanirati, spajanjem sa jačim društvima. To isto uraditi i sa slabim društvima. Slaba društva pčelaru samo zadaju brige. Ne robujte broju društava, broj društava ćemo povećati rojenjem, posle bagrema. Tada je bolje da ih mi rojimo, nego da se sama roje.

Svo naše dalje delovanje je u funkciji pripreme društava za bagremovu pašu. Svi želimo da bagrem maksimalno iskoristimo.

Možemo početi sa stimulativnom prihranom. Dodajemo sirup (1 : 1), u količini od oko 2 dl. Sa razvojem društava, stimulativnu prihranu možemo pojačavati. Kome pčelinjak nije uz kuću, stoje mu na raspolaganju pogače. Može i prihrana pomoću flaša, tu staje više sirupa. Podrzumeva se da smo društva dovoljno utoplili. Najlonska folija mi se pokazala odličnom.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас100
mod_vvisit_counterЈуче345
mod_vvisit_counterОве недеље445
mod_vvisit_counterОвог месеца9149
mod_vvisit_counterУкупно1387001