Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Pojava nozemoze kod pčela

Slavko Jakovljević „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

Mnoštvo sitnih, crnih i braon tačkica na poletaljci je znak da je pčelinje društvo loše zimovalo. Posle uočenog prvog znaka, košnicu treba otvoriti i ako se primećuje po satonošama dosta krupnih tačaka braon boje, to će biti jedna potvrda da pčelinje društvo ima proliv. Razloga za pojavu proliva kod pčela ima mnogo, a najčešći su sledeći:

  • Pčelinje društvo uzimljeno na medljikovcu teško vari tu hranu. Od medljikovca ima dosta ostataka nesvarljive hrane koja se lageruje u debelom crevu, pa ako pčele nemaju priliku da izlaze na redovan zimski pročist, pojaviće se proliv;
  • Ako je pčelinje klube sistematski uznemiravano preko zime, ono je bilo prinudjeno da uzima hranu, te je i na taj način propterećivalo abdomen i može doći do proliva;
  • Uvedena u zimski period društva – slabići, koja jedva da imaju na dve ili tri ulice zimsko klube, nisu u stanju da održe toplotu klubeta, pa zbog toga ne izlaze na pročisni let i onda kada iz svih drugih društava pčele izlaze. Posledica je, opet, pojava proliva.

Pojavom proliva i preterane vlažnosti u plodištu, stvaraju se uslovi za pojavu bolesti pčela pod imenom nozemoza. To je zarazna bolest i veoma brzo se prenosi na sve druge pčele u košnici, pa i na druga pčelinja društva na pčelinjaku. Obolela društva se slabo razvijaju u proleće i obično već u aprilu dolazi do uginuća celog društva.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас92
mod_vvisit_counterЈуче345
mod_vvisit_counterОве недеље437
mod_vvisit_counterОвог месеца9141
mod_vvisit_counterУкупно1386993