Подсетник за почетак фебруара

Драган Даничић

Колеге пчелари, можемо рећи да је јануар био прилично добар за пчеле. Није било великих хладноћа, нити је било наглих промена температуре.

Следећих неколико дана, према најавама метеоролога, максималне дневне температуре ће бити око 12 - 13 степени Целзијуса.

Овако лепо време свакако би требало искористити да се обиђе пчелињак и изврши, макар, визуелни преглед. Проконтролишите колико имате хране у кошницама. Ја то радим без отварања кошница. Једном руком, од позади, мало подигнем кошницу и знам тачно, на основу њене тежине, колико има хране унутра. Наравно, то је вишедеценијско искуство, али пробајте и ви. Са мало вежбе брзо ћете се уверити да је ово лак и једноставан метод за процену резерви хране.

За велики број пчелара, који нису селили пчеле на сунцокрет, а већина је таквих, наступа период ризика. Због суше, која је владала прошле године, пчеле су уносиле мање полена, јер га у природи, није било у довољним количинама. Нису имале довољно беланчевинасте хране, а и унос нектара је, такође, био слабији. Резултат суше је да су нам пчелиња друштва слабија ушле у зиму, него ранијих година. Према томе, ко није сигуран у залихе хране, обавезно да стави погачу. Отворите поклопну даску и преко сатоноша ставите погачу. Када отворите поклопну даску, код неких друштава ћете видети да су пчеле избиле на сатоноше, односно пробиле су медну капу. Уколико је пчелиње клубе напред (према лету) или у средини кошнице, (у оба случаја на сатоношама) то не би требало да вас брине. Храна је иза клубета и пчеле ће и у хладним данима бити у додиру са медом. Међутим, уколико је клубе позади (према задњој страни кошнице - супротно од лета), то је знак да су пчеле потрошиле храну. У овом случају обавезно интервенишите са погачом.

Уколико сте сигурни у резерве хране, извршите само визуелни преглед пчелињака. Погледајте да ли су кровови кошница на својим местима. Дешава се да ветар преврне и кошницу или понеки кров. Погледајте да ли је папир испод крова сув. Уколико није обавезно га замените, али и установите зашто кров прокишњава. Видите каква су лета кошница. Дешава се да мртве пчеле затворе својим телима лета. Танком жицом, пажљиво, очистите лета.

На сваком пчелињаку зимски губици су неминовни. По мени, толерише се до 10% зимских губитака. Уколико приметите да је неко друштво страдало, затвотите кошницу, али пре тога покушајте да установите зашто је то друштво страдало. Ако није у питању болест, наставак са медом можемо ставити на подњачу живих друштава. Тако саће чувамо од мољца. Предходно прегледати рамове и елиминисати старе и неправилно изграђене, који иду на претапање.

Време је да почнемо да ожичавамо рамове. Извршимо преглед опреме и резервних делова кошница. Сајам СПОС-а је за десетак дана, а сајам на Ушћу за око два месеца. На оба сајма ћете моћи да набавите потребну опрему, кошнице и сатна основе.

Фебруар је најтежи месец за презимљавање пчела. Сада почиње легло и повећава се потрошња хране. Битно је да дођемо до марта. Тада наступа топлије време, можемо да интервенишемо и сирупом.