Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Zabeleženo na našim pčelinjacima

Dr. Biljana Stamenković

 

Mart nam je počeo sa lepim vremenom. Agroklimatski uslovi su pogodovali vegetaciji. Prateći izveštaje sa terena koje nam dostavljaju pčelari, možemo reći da pčelinja društava koja su zazimljena sa potrebnom količinom hrane i pravilnim tretmanima protiv varoe imaju ubrzan razvoj. Postoje i veći gubici na pojedinim pčelinjacima koji su nastali prvenstveno zbog varoe. Prethodna godina se može obeležiti kao godina u kojoj je varoa nanela velike štete i gubitke koje sada registrujemo. Pravi je momenat da ukoliko imamo stradalih pčelinjih društava, te košnice sklonimo sa pčelinjaka jer postoji mogućnost pojave grabeži. Obratiti pažnju da li u stradalim košnicama ima zaostalog legla na pojedinim ramovima. Ako se zapaze ćelije zatvorenog legla proveriti da li su larve prehlađene ili postoji indicija bolesti. To je važno kao mera preventive mogućeg širenja potencijalnih patogena na ostala pčelinja društva. Ako je stradalo društvo bez znakova nozeme i bez sumnji na zdravstvenu neispravnost pčelinjeg legla, ramove meda ukoliko ima, možemo dodati drugim pčelinjim zajednicama i tako dopuniti ako je potrebno. U svakom slučaju ove lepe dane kada pčele izleću treba iskoristiti za obilazak pčelinjaka i proveru da li su sva pčelinja društva živa. Prateći po letu košnice zaključiti da li treba intervenisati. Savet je ne otvarati košnice bez hitne potrebe. Sada nastupa aktivan period smene letnje i zimske pčele i ne treba rashlađivati pčelinje društvo. Postoji najava zahlađenja za predstojeći vikend, sa temperaturama i u minusu. Ako je verovati meteorolozima, a mi pčelari to najviše pratimo, nikako ne rashlađivati pčelinja društva. Leglo je krenulo. Mart zna da bude varljiv, ali naše pčele su se na to adaptirale. Obiđimo pčelinjake, uklonimo uginula pčelinja društava ako ih ima i sačekajmo da prođe ovaj hladan talas. Pčele nas očekuju.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас89
mod_vvisit_counterЈуче322
mod_vvisit_counterОве недеље2247
mod_vvisit_counterОвог месеца7984
mod_vvisit_counterУкупно1407064