Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Kako prepoznati društvo bez matice

Božidar Vesković ''Praktično pčelarstvo''

Ako je pčelinje društvo bez matice, odnosno sa lažnim maticama, ono se može veoma lako prepoznati. Pčele su u takvom društvu veoma uznemirene. Kada se košnica otvori i pčele nadime, čuje se naglo i veoma jako zujanje, koje prilično dugo traje u odnosu na normalna pčelinja društva koja imaju maticu. Tokom pregleda, pčelinja društva bez matice su veoma nervozna, agresivna, naglo se uznemire i odmah počinju da ubadaju, uz snažno zujanje.

Društva bez mtice, ni pod najpovoljnijim uslovima, ne izgradjuju saće i zaperke. 

Kada se u radiličkim ćelijama nadje po dva ili više jaja, znak je da to društvo nema maticu, pa su se već pojavile lažne matice. Ukoliko je leglo u jednom društvu isključivo trutovsko, znak je da to društvo nema pravu maticu, već lažne ili trutušu.

Ako se prilikom ranog prolećnog pregleda vide samo stare pčele, a mladih nema, znak je da je to društvo izgubilo maticu ili je ona postala trutuša.

Ukoliko u ćelijama saća ima radiličkog legla u svim fazama razvoja, onda je sasvim sigurno da društvo ima maticu.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас79
mod_vvisit_counterЈуче390
mod_vvisit_counterОве недеље2659
mod_vvisit_counterОвог месеца1137
mod_vvisit_counterУкупно1409634