Београдски пчелар

Majski broj časopisa Beogradski Pčelar

Završena je priprema majskog broja časopisa Beogradski Pčelar.

U ovom broju saznajte koja su nova istraživanja u lečenju nozeme. Pročitajte šta su prednosti i nedostaci paketnih rojeva.

Takođe, saznaćete do kakvih je zaključaka došao naš kolega pčelar tokom više godina u sakupljanju pčelinjeg otrova.

Pišite nam. Da zajedno učestvujemo u radu našeg časopisa.

Vaša urednica,

Dr Biljana Stamenković

Aprilski broj časopisa Beogradski Pčelar

Završen je aprilski broj časopisa Beogradski Pčelar.

U ovom broju pročitajte šta su pokazale analize koje su vršene na uzorcima uginulih pčela u laboratoriji Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu. Skrećem vam posebnu pažnju na temu o zdravstvenoj bezbednosti pčelinjih društava i neophodnosti stalnog praćenja.

Saznaćete koliki se trud ulaže u razvijanje procesa konzervacije trutovskog semena i formiranjima banke gena trutovskog semena.

Proleće je godišnje doba kada se priroda budi. Buđenjem prirode bude se lepe emocije sa kojima često imamo i nešto novo da kažemo. Pčelarska sezona je počela na celom Balkanu, pa i šire. Prelepom pričom iz Istre, naša draga koleginica ukazaće na probleme, kao i benefite koje imaju pčelari u Hrvatskoj, a koji su slični u svim zemljama u regionu.

Boca

Petar Pantelić, ''Beogradski pčelar'', br. 1/2006.

Opšte poznata biljka. Zbog dubokog korena stabla i listova obraslih bodljama stoka je ne pase. Boca izuzetno dobro podnosi sušu. Vrlo lako se razmnožava semenom.  Iste godine u kojoj je posejana, nikne i formira nekoliko prizemnih listova. Sledeće godine nastavlja da raste i formira stablo sa crveno - ljubičastim cvetovima. Boca je veoma izdašna, kada je u pitanju nektarska paša. Evo primera. Dvehiljadite godine je bila strašna suša, sa ekstremnim dnevnim temperaturama. Čak je i suncokret podbacio. Retko koje društvo je imalo meda za cedjenje. Dvadesetak dana kasnije većina društava je imala puna medišta. Ramovi su se beleli, med je bio poklopljen. Prosek je bio dvadesetak kilograma crvenkastog, prozirnog meda. Možda je najbolji primer koliko boca može zamediti 2001. godina.

Koliki je gubitak pčela u toku zimovanja

Zoran Milanović, Pitanja i odgovori, ''Beogradski pčelar'', br. 10/2010.

Gubitk pčela u toku zimovanja zavisi od više faktora i jedan od njih je i jačina uzimljene zajednice. Zajednica sa uzimljenom jačinom od 4 - 5 ulica pčela (duboki ramovi) gubi po jednoj ulici oko 32,9 grama, odnosno ukupno od 1.316 do 1.645 pčela. Zajednica sa 6 - 7 ulica gubi 19,2 grama pčela po ulici, odnosno ukupno 1.152 do 1.344 pčela. Društvo sa 8 - 9 ulica zazimljenih pčela, gubi, tokom zime 9,4 grama po ulici, odnosno ukupno 752 do 846 pčela.

Polenova zrna u medu

G. F. Taranov ''Beogradski pčelar'', br. 10/2017.

Osim tečne faze u medu se uvek nalaze mikroskopske tvrde čestice - zrnca polena, koja, bez obzira na prečišćavanje u mednom želudcu, dospevaju u med zajedno sa nektarom. Pošto svaka vrste biljaka ima karakterističnu veličinu, oblik i boju polenovih zrnaca, to po polenu, koji se nalazi u medu, može da se odredi sa kojih biljaka je sakupljen nektar. Polenska analiza meda je osnovni objektivni način koji omogućuje, dosta pouzdano, da se ceni o poreklu meda.

Још чланака...