„Pčelarski priručnik“, dr Slavomir Popović, Boža Petrović
Postoje različita shvatanja o tome koliko treba ostaviti hrane pčelinjem društvima za prezimljavanje i prolećni razvoj. Jedni kažu da je dovoljno oko 15 kg, a drugi kažu da je potrebno 20 i više kilograma. Naravno, u različitim uslovima različite su i potrebne količine hrane.
Po našem mišljenju, najbliži pravom odgovoru su oni koji tvrde da svako pčelinje društvo, za početak prolećnog razvoja, treba da ima 8 – 10 kilograma rezervne hrane, a to je, odprilike, duplo više, nego što jedno normalno, prosečno, društvo potroši hrane u toku zime. U toku zime takvo društvo utroši 5 – 6 kilograma hrane. Znači, ukupna količina rezervne hrane (za zimski period i za prolećni razvoj), treba da iznosi oko 15 kilograma. Dosta pčelara se slažu i u tome da po svakoj ulici zazimljenih pčela, u LR košnici, treba obezbediti najmanje oko 1,5 – 2 kilograma meda.
Kod LR košnice, u plodištu, do zidova košnice, treba da su po dva okvira puna sa medom (sa oko 8 – 10 kilograma meda), a na preostalih 6 okvira , gde je leglo, medna kapa treba da bude 6 – 7 cm, sa oko 6 – 8 kg meda, što je dovoljno. Ukoliko je do zida košnice po jedan okvir pun sa medom, a 8 okvira sa mednom kapom oko 6 – 7 cm, tada je (u LR košnici) oko 12 kg meda, a to je donja granica potrebne količine rezervne hrane ili kritična granica, koja ne garantuje uspešno zimovanje pčelinjih društava.
Kod DB košnica retko se dešava da se pčelinja društva zazime na svih 12 ramova. Obično je to na oko 8 – 9 okvira, pri čemu se iza tih okvira sa pčelama stavlja pregradna daska. Ako je od ovih 8 – 9 okvira, 6 – 7 okvira sa leglom, sa mednom kapom oko 7 – 8 cm na tim okvirima, i ako su okviri levo i desno od legla puni sa medom, onda je to pčelinje društvo dobro zazimljeno, sa oko 15 kg meda.
Naravno, veće količine meda u košnici, dobro rasporedjene, ne mogu štetiti pčelama. Naprotiv, to im može biti samo od koristi. Poznata je izreka:“Med na medu radja!“