Prvi prolećni pregled

U aprilu kada temperatura omogući izletanje pčela, po mirnom vremenu, obaviti prolećni pregled pčelinjih društava. Sve beležiti. Evidencija je važna!

• konstatovati prisustvo matice (ne treba je tražiti ako ima mladog legla), ali preporuka je pokušati i vidite je kako bi ste zaključili da je bez oštećenja krila ili nogu. Nezapažanje tih problema dovodi do stradanja matice ili tihe smene. To treba znati. I uvek pažljivo raditi.
  • konstatovati broj ramova legla, koje treba da je u svim stadijumima. Broj ramova legla je varijabilan i zavisi od više činilaca, a to su: agroklimatski uslovi na lokaciji stacionara, jačine pčelinje zajednice i prisustva hrane u košnicama. Sve pod uslovom da su pčele zdrave.
  • konstatovati količinu hrane u košnicma. Med i polen su neophodani za razvoj. Prihraniti ako je potrebno. Društvo koje ostane bez hrane, a naiđe veći hladan talas koji je čest u aprilu, uzrokovaće da matica prestane da zaleže ili u najgorem slučaju pčele mogu stradati od gladi.
  • izvršiti zamenu prvog i drugog LR tela kada pčelinje društvo ima 5-6 ramova legla i pčela zaposeda prostor, a pod predpostavkom da je klube zimovalo u gornjem. Za DB košnice ova apitehnička mera ne važi.
  • proširiti pčelinje društvo satnim osnovama kada počne unos nektara iz prirode koji zavisi od nadmorke visine lokacije stacionara. Treba dodati dve satne osnove, ali nikada ne postavljati direktno u leglo.