Varljiva baba marta

Mart je pokazao svoju ćud.

Hladan talas koji je zahvatio i naše krajeve uslovio je niske temperature. U nekim krajevima veći minusi zabeleženi su u jutarnjim časovima. Vetar stvara subjektivno veći osećaj hladnoće. Voće koje je počelo da cveta imaće problem zbog mrazeva, ali se ne očekuju veća oštećenja. U košnicama je zabeležen značajan broj ramova legla za ovaj period. To pokazuje da se vegetacija probudila. Trenutno, sve dok dnevna temperatura ne bude viša od 15 stepeni, pčelari ne treba da otvaraju košnice. Pčelari koji su stavili pogaču pčelinjim društvima mogu da mirnije sačekaju otopljavanje i nakon toga prvi prolećni pregled. Problem može da nastane u pčelinjim društvima gde su pčele zbog pojačanog zaleganja matice potrošile med na ramovima oko legla. Ali se nadamo da je takvih slučajeva malo. Ni jedna apitehnička mera na pčelinjacima sada nije primenjiva. Pčelari treba da završavaju pripremu ramova koja će im biti potrebna u prolećnom delu proširivanja društva.  Bagrem nas čeka!