Podsetnik za sredinu juna

Dragan Daničić

Sa bagremom možemo biti zadovoljni, a ukoliko sledeće paše donesu med, možemo konstatovati da je godina bila uspešna. Pojedine kolege se hvale i unosom na lipi, ali za konačnu ocenu sačekajmo kraj paše.

Posle bagremove paše proizvode se matice, prave se rojevi. Do suncokreta rojevi moraju biti formirani i stabilizovani, bez obzira zbog čega su vam potrebni -  nadoknade zimskih gubitaka, proširenje pčelinjaka ili prodaje. Svako jako društvo, bez štete po pčelara i po to društvo može da nam da po roj. Obavezna je kontrola prijema matičnjaka i kontrola oplodnje matice. Uvek je dobro imati višak mladih matica na pčelinjaku. Naglašavam da rojeve treba negovati, hraniti ukoliko nema unosa, proširivati im prostor, ojačavati  i preduzimati sve druge radnje koje će omogućiti da roj dobro prezimi i da sledeće godine postane proizvodno društvo.

Ukoliko nema unosa (to se najbolje vidi na vagi),društva treba prihraniti. Najbolje sirupom, ali ukoliko je pčelinjak udaljen od mesta stanovanja pčelara, dobra je i pogača.

Društva moramo održavati u radnom raspoloženju. To je naročito važno za seleće pčelare. Med ne donose društva koja udju u rojno stanje. Tek kada se nakon rojidbe, mlada matica oplodi i počne da nosi, društvo donosi med. Na sreću, ove godine rojni nagon je slabo izražen.

U suncokretu, a i na livadskoj paši, pčele odlično izgradjuju saće. To znači da, u suncokretu, treba dodati po koju satnu osnovu. Vodimo računa da u košnici ima dovoljno praznog saća. U paši prazno saće tera pčelu da donosi nektar. Bolje je imati višak prostora, nego manjak. Starim pčalarima je poznata pčelarska izreka:“Bolje je imati nastavak više, nego ram manje“. Dakle, ukoliko nemamo dovoljno izgradjenog saća za suncokret, ako pašne prilike zahtevaju, u LR košnicu, možemo i moramo dodati i do četiri ili pet satnih osnova. Naravno, izgradnja saća smanjuje prinose, to moramo imati na umu.

Još samo par reči o selidbi. Znam da neću reći ništa novo, ali pre selidbe mora da se ide da se obidje teren, da se odredi lokacija, da se obeleži lokacija. Medjutim, pre obeležavanja lokacije, obidjite upravu poljoprivrednog dobra ili vlasnka parcele, proverite da li je teren prenaseljen. Obavezno kontaktirajte lokalno društvo pčelara, da biste izbegli nepotrebne sukobe sa lokalnim pčelarima. Od veterinara obavezno izvadite potvrdu o zdravstvenom stanju pčela.