Poslednji pregled pred zimu

Slavko Jakovljević „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

U oktobru treba birati lepo i tiho vreme, sa dosta sunca, a naročito ako takav period traje bar nekoliko dana, pa tada izvršiti još jedan pregled pčela. Iz tog pregleda treba da se dobije opšta slika o stanju pčelinjaka, kao i o sposobnostima svakog pčelinjeg društva da udje, ali i da izadje iz zimskog perioda. Ovim pregledom treba ostvariti uvid u sledeće:

• Interesantna je količina pčela koja, u ovo vreme, predstavlja merilo jačine pčelinjih društava;
  • Utvrditi mesto na kome je bilo poslednje leglo – ono treba da bude u centralnom delu plodišta:
  • Konstatovati činjenicu gde se trenutno nalazi zimsko klube. Po pravilu, treba da je na praznom prostoru u centru plodišta, tamo odakle se poslednje leglo izvelo. Moguće je da se kod ponekog društva pčele opredele i predju na neki drugi prostor – strogo desno ili levo. Možda i na prostor gde ga ne treba očekivati;
  • Utvrditi količinu hrane pripremljenu za zimski period, a zatim i raspored te hrane (povoljan ili nepovoljan);
  • Još jednom konstatovati da li su svi centralni ramovi u plodištu sagradjeni od kvalitetnog radiličkog saća;
  • Posebno pogledati košnicu u kojoj pčele malo ili ni malo ne donose polen. Kod takvih obratiti pažnju na kvalitet matice, pa ako se imalo posumnja u njen kvalitet treba je zameniti mladom maticom iz rezerve. To je mnogo bolje sada uraditi, jer loša matica redovno se gubi u toku zime. Provoditi najgore – zimsko vreme bez matice, za pčelinje društvo predstavlja veliki rizik. Nikada ono ne može u proleće pokazati ubrzani razvoj, čak i ako mu, u rano proleće, bude zamenjena matica.

Od naprednog pčelara se očekuje da svako zapažanje u ovom periodu registruje u pčelarsku knjigu. Ti podaci će biti dragoceni u novoj godini i pri svakom narednom pregledu. Naravno, sve probleme zabeležene u knjizi treba otkoloniti odmah, još u oktobru.