Podsetnik za početak oktobra 2017. godine

Dragan Daničić

Početkom oktobra pčelar ima posla na pčelinjaku, ali ne u onoj meri u kojoj je imao u predhodnim mesecima, naravno ukoliko je poslove oko zazimljavanja pčela uradio na vreme. Leglo se smanjuje, u nekim košnicama već ga i nema. Pčelama i pčelaru je jasno da se približava zimski period – period najtežih iskušenja za pčelinje društvo.

Dobro bi bilo još jednom proveriti kvalitet, količinu i raspored hrane. Prihrana sirupom je završena. Ukoliko procenimo da neko društvo, početkom oktobra, nema dovoljno hrane (greška, tačnije nemar pčelara) moramo intervenisati. Najbolje je dodati ramove sa medom iz društava koje imaju višak hrane. Ukoliko nemamo takvih ramova (znak lošeg uzimljavanja pčelinjaka), bolje je dodati i duplu pogaču, nego dopustiti da društvo strada od gladi. Medjutim, od tog društva ne očekujte mnogo iduće godine. Bitan je i razmeštaj hrane. Srednji ramovi moraju imati visoke vence meda. Oko klubeta ramovi moraju biti popunjeni medom. Vodimo, dakle, računa gde je leglo. Tu će pčele da prave zimsko klube.

Početkom oktobra, iznad poklopne daske, stavljamo utopljavajući materijal. Najčešće i najjeftinije – novine. Nekoliko lista novinske hartije. Ne trebamo preterati sa utopljavanjem – pčele ne greju košnicu, pčele graju klube. Dodatno utopljavanje stavljamo kada krene leglo. Medjutim, moramo voditi računa o ventilaciji, jer dobra ventilacija je važan faktor uspešnog zimivanja pčela. Na poklopnoj dasci ili zbegu, mora postojati otvor kroz koji će višak vlage da izlazi iz košnice. Ne smemo dozvoliti da se višak vlage kondenzuje iznad klubeta i kaplje po pčelama.

Borba protiv varoe se odvijala u avgustu i septembru. Početkom oktobra prokontrolišimo stanje varoe u društvima. Može zadimljavanjem, a stanje najbolje možemo pratiti ukoliko imamo žičanu podnjaču.

Graničnici za leto su već postavljenu. Miševi nam u košnici nisu potrebni.

Kontrola postolja na kojima nam se nalaze košnice je obavezna. Nailazi kišno vreme, šteta je da izgubimo društvo zato što nismo proverili postolje.

Polako se priprememo za zimske radove: topljenje starog i izvitoperenog saća, čišćenje ramova, popravka nastavaka, podnjača, krovova.

Tašmajdanski sajam je u toku, tu nabavljamo ili dogovaramo nabavku opreme potrebne za iduću sezonu.

Vidimo se na Tašmajdanu. Bio sam danas, na otvaranju, biću i u subotu, dodjite da razmenimo iskustva.

mod_vvisit_counterОве недеље2074