Septembar - nega rojeva

Slavko Jakovljević „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

Prirodni rojevi se pojavljuju najviše u vreme ili posle cvetanja bagrema. U to vreme je i najlakše izvesti i veštački roj. Nadje li se prirodni roj ili se izroji veštački, u svakom slučaju njih treba negovati.

Prirodni roj se lakše može odnegovati i to traje kratko vreme. Možda, ne duže od mesec dana. Za to vreme su svi ramovi u plodištu izgradjeni i popunjeni leglom, polenom i medom.

Negovanje veštačkog roja traje nešto duže. Medjutim, već krajem septembra ovaj roj se bitno ne razlikuje od normalnog pčelinjeg društva, pa se, u daljem tretmanu, svrstava sa ostalim proizvodnim društvima na pčelinjaku.

Od ovoga momenta rojevi imaju i izvesne prednosti: imaju mladu maticu, a najveći broj ramova u plodištu su novi ramovi koji će u daljem radu znatno olakšati rad pčelinjeg društva. Oni će imati znatno ubrzaniji razvoj i napredovanje.

U septembru će biti potrebno još jednom primeniti sredstva protiv varoe, isto kao i kod svih ostalih društava.