Prezimljavanje - novembar

Slavko Jakovljević „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

Ulazak u period prezimljavanja za pčele predstavlja ulazak u najrizičniji period života u jednoj godini. U pitanju je duga zima, sa puno neizvesnosti. To je period kada pčele miruju  u zimskom klubetu u košnici. Reklo bi se i vrlo bezbedno. Medjutim, to je period sa najviše životnih opasnosti po pčele. Tu je hladnoća, nedostatak hrane, udaljenost hrane od klubeta, previše vlage, prejaki vetrovi, pa sve do svakodnevnih opasnosti od domaćih životinja i drugih neprijatelja pčela. Pa ipak, sve te opasnosti pčele prebrode. Bude i gubitaka. Ako ih je do 10 %, onda se to ne smatra preteranim. Sve preko tog procenta predstavlja ozbiljnu štetu za pčelare i pčelinjak, a i razlog za zabrinutost pčelara.

Dnevne temperature u novembru se svakodnevno približavaju nuli. Bitno je to, da je temperatura, retko kada, iznad plus 12 stepeni. Zbog toga se pčelinje klube konsoliduje, još više zbija, odnosno smanjuje svoj obim. Na tako smanjenom prostoru pčele uspevaju da održe potrebnu klimu u klubetu. U novembru nema legla, nema aktivnosti pčela jer više uopšte ne izleću, pa nema ni velike potrošnje hrane. To je mesec u kome pčele imaju najmanju potrošnju, od samo oko 700 grama, u toku celog meseca. U ovom mesecu u košnici nema trutova. Ukoliko se u nekoj košnici i primete, to je znak da sa maticom nešto nije u redu.

Klima, u novembru, nije prijatna za pčele, jer ima dosta kiše, zatim znaju i guste magle da se ne dižu danima, što stvara povećanu vlažnost u plodištu. Medjutim, pčelinja društva koja su dovoljno snažna nepotrebnu vlagu odstrane iz plodišta bez ikakvih teškoća.