Pčelinjak u prvoj polovini januara 2016. godine

Dragan Daničić

Ko je snabdeo pčele sa hranom, zazimio jaka društva, očišćena od varoe, može mirno da spava. Takva društva ne bi trebalo dirati do marta meseca, a svako otvaranje košnica dobro zazimljenim društvima može samo da smeta. Tokom marta, u zavisnosti od spoljne temperature, može se krenuti sa stimulativnom prihranom.

Medjutim, ko nije siguran da ima dovoljno hrane u košnicama, a to je posledica greške pčelara u procesu zazimljavanja, mora da interveniše. U ovom periodu to se može raditi sa pogačama. Ukoliko je stanje baš kritično, pogače se mogu dodati i po ovako niskim temperaturama. Ovakva situacija nije dobra, ali ako nam posluži kao nauk za ovu (2016.) godinu, to će biti naša najveća korist – izbeći prošlogodišnje greške.

Moramo obratiti pažnju na jača društva, jer je, kod njih, najveća potrošnja hrane. Kada smo već kod potrošnje hrane, često možete pročitati da slabija društva troše više hrane. Pogrešno! Što je društvo jače (mnogobrojnije), potrošnja hrane je veća. Jednostavno, više usta troše više hrane. Medjutim, potrošnja hrane po jednoj pčeli je veća kod slabijih društava, nego kod jačih. I ovde je objašnjenje jednostavno: što je veći broj pčela, to je lakše održavati temperaturni režim u klubetu, pčelama treba manje energije. U manjem klubetu pčele se više troše, potrebno im je više energije da bi održali potreban temperaturni nivo.

Matica će, uskoro, početi sa zaleganjem. Potrebno je malo utopliti društva, ne mnogo, sa par listova novina.

Obratite pažnju na ventilaciju. Vlaga smeta pčelama, ometa dobro zimovanje. Medjutim, u sledećih desetak dana meteorolozi ne najavljuju neko znatnije otopljavanje, koje bi nam omogućilo da otvaramo košnice i vidimo ima li kondezovane vode na zbegu (koj kaplje na klube) i da li je budj zahvatila krajnje ramove.

Košnice ne bi trebalo čistiti od snega. Sneg je izolator i ako počnemo da sklanjamo sneg sa i oko košnica, samo ćemo uznemiriti pčele.

U ovo vreme možemo vizuelno pregledati košnice, da vidimo da li su ih ptice, pre svega detlići i žune, oštetili. Takodje, možemo videti da su postolja za košnice ispravna, da li košnice stoje stabilno.

Meteorolozi najavljuju da će, za par dana, temperatura, u najtoplijem delu dana, da se popne na 7 ili 8 stepeni Celzijusa. Tada možemo da, pažljivo, pregledamo utopljavajući materijal ispod poklopca. Ukoliko su novine vlažne, potrebno ih je zameniti i videti gde poklopac prokišnjava.

Dakle, na pčelinjaku, praktično, nemamo posla. Sada je vreme za pripremu ramova za ovo proleće. Čeka nas sklapanje, bušenje, ožičavanje. Pravi je čas za popravku oštećenih tela i nastavaka.

Nemojte propustiti predavanja i nemojte misliti da sve znate i da ne možete čuti ništa novo.  Ukoliko baš sve znate, javite se da vi držite drugima predavanja. Neka drugi uče od vas.