Podsetnik za kraj marta

Dragan Daničić

U prvoj polovimi marta vreme nam nije bilo naklonjeno. Razvoj društava je bio usporen. Medjutim, zadnjih par dana je otoplilo, pčrlr su počele da opšte sa okolinom, unose, po malo i polena, pa je i razvoj krenuo.

Odmah da kažem, vreme je da se saniraju zajednice koje su propale tokom zime. Pre svega, moramo utvrditi zašto je došlo do stradanja društva. Mrtve pčele pokupiti i spaliti, saće pretopiti, tela dezinfikovati. Dakle, stradala društva ukloniti sa pčelinjaka.

Po lepom i mirnom vremenu (bez vetra, kao što je to slučaj ovih dana) izvršiti pregled društava. Ustanoviti (po leglu) ima li društvo maticu i kakvog je kvaliteta. Ne moramo tražiti maticu, gubiti vreme i rashladjivati košnicu. Prema stanju legla ocenjujemo kvalitet matice. Sada, kod LR košnica imamo legla na 2 – 5 ramova. To nisu, naravno, ramovi sasvim ispunjeni leglom, ali bitno je da je razvoj krenuo.

Vidite kakvo je stanje sa zalihama hrane. Da li je potrebna samo stimulativna prihrana ili dopuna rezevi hrane. Ja sam, na mom pčelinjaku, svim društvima dao, već četiri puta, po pola litre sirupa. Ne mogu na pčelinjaku od 90 košnica da svako društvo tretiram posebno. Džanarika se belasa, kajsija smo što nije procvetala. Stiže voće, povećaće se unos polena, povećaće se zaleganje matice. Za izgradnju saća, voćna paša je prava prilika. Uskoro ću početi da dodajem i satne osnove, ali o tome ćemo drugom prilikom. Spremajte ramove sa satnim osnovama, trebaće vam uskoro.