Radovi na pčelinjaku u julu

Boža Petrović, dr Slavomir Popović,“Pčelarski priručnik“

Glavni julski radovi na pčelinjaku su sledeći: cedjenje meda (lipovog, suncokretovog, livadskog), nega rojeva i osnovnih društava iz kojih su rojevi izrojeni, proizvodnja i zamena matica (ako to nije uradjeno u junu), tretiranje pčela protiv varoe (krajem jula), održavanje pojila na pčelinjku, zaštita pčelinjih društava od toplote, borba protiv stršljenova, osica i grabeži.

Najglavniji posao u julu mesecu jesta da se sve stare i neproduktivne matice zamene mladim, oplodjenim maticama, koje će u sledećem periodu (u avgustu i septembru) obezbediti da društvo proizvede dovoljan broj pčela radilica za prezimljavanje društva.

U julu mesecu vladaju vrućine i pojavljuje se veliki broj osica i stršljenova, koji napadaju košnice i mogu da načine velike štete pčelinjim zajednicama. Osice su vrlo štetne, ne samo zato što se hrane medom, nego zato što iz legla kupe larve pčela i nose ih za ishranu svojih mladih. Zato je potrebno preduzeti mere protiv osica. Ima više načina za borbu protiv osica, kao što je zalivanje osinjaka petrolejom ili vrelom vodom, zatim uništavanje gnezda osica i stršljenova raznim sprejovima. Osice i stršljenovi se mogu suzbiti i tako što se, na svaku treću košnicu, stavi po jedna bezbojna flaša, u kojoj je, do polovine, stavljeno zasladjeno pivo. Stršljenovi i osice ulaze u flaše, sišu sok, ali posle ne mogu da izadju iz flaše i uginu.

Grabež je veoma opasna i u julu mesecu, jer tada, zbog velikih vrućina, često nema nikakve paše. Pored toga, grabež se obično javlja kad u nekom društvu nestane matica ili kad je društvo slabo, bolesno. Takodje, grabež često napada mlade rojeve.