Пчелињак

Podsetnik za sredinu septembra

Dragan Daničić

Vreme je da sumiramo rezultate našeg pčelarenja za predhodni period. Malo hvale imamo za ovu godinu, što se tiče prinosa. U doba cvetanja bagrema bilo je hladno vreme, pa su i prinosi bili tanki. Suncokret je malo dao, brzo je precvetao. Prinosi, kod većine pčelara, su bili znatno manji nego ranijih godina. To su naše dve glavne medonoše, ne bih se osvrtao na lipu, uljanu repicu i ostale paše. Dakle, sve u svemu, ovo je jedna od lošijih godina i za stacionarne i za seleće pčelare.

Podsetnik za sredinu jula 2020. godine

Dragan Daničić

Seleći pčelari su na suncokretu. Njihova pažnja je usmerena ka tome da u košnicama bude što više meda. U ovom momentu, sredinom jula, pčelarima koji su na suncokretu, najbitnije je da u košnicama obezbede dovoljno prostora. Dešava se da ljudi dosele pčele na suncokret, pa smatraju da je tu kraj njihovog angažovanja na pčelinjaku, te da treba samo sačekati da pčele napune medišta. Greška i to velika.  Pčele, kod jakih društava, napune košnicu i onda dremaju na letu, praveći brade do zemlje. Pčelinjak se mora, povremeno, obilaziti, ne može biti bez nadzora. Ako je neko društvo napunilo košnicu, mora mu se dodati novi nastavak. Ukoliko nemate slobodan nastavak, puni ramovi iz jakih društava sele se u slabija društva, a iz slabijih prazni ramovi se ubacuju u jaka. Bitno je zaposliti pčelu, da donosi med, dok god suncokret medi. Uostalom, isti je princip i kod svih drugih paša. Suncokret će da medi još oko petnaestak dana, pa je potrebno pripremiti se za vrcanje meda. Nekada, u dobrim godinama, imao sam po dva vrcanja na suncokretu. Naravno, ne svake godine, ali i te godine gde se dva puta vrcalo, nisu bile retke. Sada, zbog nagomilanih godina, više ne selim, pčelarim stacionarno. Sa pčelama sam proputovao Srbiju uzduž i popreko, do pre par godina sam bio redovni učesnik Tašmajdana, ali sada pčelarim stacionarno i zadovoljan sam i sa manjim prinosima.

Radovi u junu

Božidar Vesković, ''Beogradski pčelar'', 6/2010

Pčelinja paša traje i u junu, naročito livadska,pa u ovom mesecu treba nastaviti sve one radove iz predhodnog meseca koji se odnose na maksimalnu proizvodnju meda. Medjutim, u junu mesecu na pčelinjak stiže niz poslova od izvanredne važnosti, pa zato smatramo da pčelare očekuju brojni poslovi koji se mogu uvrstiti u najznačajnije. To su uglavnom sledeći poslovi:

- izdvajanje ramova napunjenih medom i polenovim prahom i ostavljanje tih ramova u rezervu,

-  cedjenje med,

-  umnožavanje pčelinjih društava,

-  proizvodnja matica,

-  proizvodnja mleča,

-  seoba pčela,

-  negovanje rojeva i osnovnih društava od kojih su ti rojevi proizvedeni.

Kao što se vidi, u ovom mesecu ima dosta poslova koji su takve prirode da iziskuju mnogo vremena za njihovo obavljanje, a po značaju su veoma važni, naročito u pogledu proizvodnje i umnožavanja i razvoja pčelinjih društava, a to znači pune pripreme za naredenu godinu.

Med za rezervu

Božidar Vesković, ''Beogradski pčelar'', 6/2010

Od paše koja pristiže do kraja maja, znači od rane paše, redovno treba ostavljati u rezervu izvestan broj ramova napunjenih medom i polenivim prahom. Bolji je med ako je od ranije paše. Saće treba da bude potpuno napunjeno medom, a med zatvoren voštanim poklopcima. Koliko će se ramova sa medom i polenovim prahom ostaviti u rezervu, zavisi od broja košnica na pčelinjaku. Bolje je ostaviti po koji ram više, jer mogu odlično da posluže zazimljenim pčelinjim društvima za slučaj da tokom zime i ranog proleća nestane meda u košnici.

Podsetnik za početak juna 2020. godine

Dragan Daničić

Bagrem je bio i prošao. Kakva nam je bila paša? Moja ocena - osrednja. Bilo je mnogo boljih godina, ali i gorih. Dosta je da se prisetimo kako su nam izgledale košnice u ovo vreme, prošle godine. Najkraće rečeno, vreme nam nije bilo naklonjeno. Noćne temperature su bile niske, a u početku cvetanja, ni dnevne temperature nisu bile ni blizu optimalnih. Bagremova paša je vrlo kratka i traći optimalne uslove da bi se ostvarili maksimalni prinosi. Kada se tome doda i korona virus, odnodno zabrana kretanja za nas, starije od 65 godina, u vreme kada smo najpotrebniji na pčelinjaku, slika se potpuna.

Још чланака...
mod_vvisit_counterУкупно1092040