Пчелињак

Prvi prolećni pregled

U aprilu kada temperatura omogući izletanje pčela, po mirnom vremenu, obaviti prolećni pregled pčelinjih društava. Sve beležiti. Evidencija je važna!

• konstatovati prisustvo matice (ne treba je tražiti ako ima mladog legla), ali preporuka je pokušati i vidite je kako bi ste zaključili da je bez oštećenja krila ili nogu. Nezapažanje tih problema dovodi do stradanja matice ili tihe smene. To treba znati. I uvek pažljivo raditi.
  • konstatovati broj ramova legla, koje treba da je u svim stadijumima. Broj ramova legla je varijabilan i zavisi od više činilaca, a to su: agroklimatski uslovi na lokaciji stacionara, jačine pčelinje zajednice i prisustva hrane u košnicama. Sve pod uslovom da su pčele zdrave.
  • konstatovati količinu hrane u košnicma. Med i polen su neophodani za razvoj. Prihraniti ako je potrebno. Društvo koje ostane bez hrane, a naiđe veći hladan talas koji je čest u aprilu, uzrokovaće da matica prestane da zaleže ili u najgorem slučaju pčele mogu stradati od gladi.
  • izvršiti zamenu prvog i drugog LR tela kada pčelinje društvo ima 5-6 ramova legla i pčela zaposeda prostor, a pod predpostavkom da je klube zimovalo u gornjem. Za DB košnice ova apitehnička mera ne važi.
  • proširiti pčelinje društvo satnim osnovama kada počne unos nektara iz prirode koji zavisi od nadmorke visine lokacije stacionara. Treba dodati dve satne osnove, ali nikada ne postavljati direktno u leglo.

Varljiva baba marta

Mart je pokazao svoju ćud.

Hladan talas koji je zahvatio i naše krajeve uslovio je niske temperature. U nekim krajevima veći minusi zabeleženi su u jutarnjim časovima. Vetar stvara subjektivno veći osećaj hladnoće. Voće koje je počelo da cveta imaće problem zbog mrazeva, ali se ne očekuju veća oštećenja. U košnicama je zabeležen značajan broj ramova legla za ovaj period. To pokazuje da se vegetacija probudila. Trenutno, sve dok dnevna temperatura ne bude viša od 15 stepeni, pčelari ne treba da otvaraju košnice. Pčelari koji su stavili pogaču pčelinjim društvima mogu da mirnije sačekaju otopljavanje i nakon toga prvi prolećni pregled. Problem može da nastane u pčelinjim društvima gde su pčele zbog pojačanog zaleganja matice potrošile med na ramovima oko legla. Ali se nadamo da je takvih slučajeva malo. Ni jedna apitehnička mera na pčelinjacima sada nije primenjiva. Pčelari treba da završavaju pripremu ramova koja će im biti potrebna u prolećnom delu proširivanja društva.  Bagrem nas čeka!

Oksalna kiselina - nakapavanje

Raša Jašović

Preporuke švajcarskog istraživačkog instituta za pčelarstvo za tretman varoe oksalnom kiselinom, metodom nakapavanja.

Poznati švajcarski istraživački institut za pčelarstvo iz Berna, nakon eksperimenata koje su obavili njihovi  istraživači, pre više od 10 godina, dao je preporuke za tretman oksalnom kiselinom. Preporuke su se odnosile, prvenstveno, na zemlje centralne Evrope, ali se, danas, koriste u skoro svim evropskim zemljama, kao i u Kanadi i SAD. Kod nas, od kada koristimo metod nakapavanja oksalnom kiselinom, u borbi protiv varoe, radimo upravo po ovim uputstvima. Obzirom da je došlo vreme primene oksalne kiseline, smatramo da bi trebalo da se podsetimo preporuka poznatih švajcarskih istraživača. Oksalnom kiselinom zadajemo završni udarac varoi - to je tretman za iduću godinu. Ne bi trebalo da imamo dilema u vezi sa oksalnom kiselinom - efikasna je (kada nema legla min. 95 %), jeftina je, lako se aplikuje.

Radovi u januaru

Boža Petrović, dr Slavomir Popović, ''Pčelarski priručnik - tehnologija pčelarenja u toku godine''

Život pčela mora da korača zajeno sa prirodom van košnice. Veza izmedju pčela i prirode, odnosno biljaka, je veoma tesna i tokom cele godine ta veza se različito ispoljava.

Tako, na primer, u proleće, kada ''bukne priroda'', kad se pojavi nepregledno šarenilo cvetova raznoraznog bilja, kad se miris iz tih cvetova rasprostre na sve strane, kad obilni nektar mami pčele da ga pokupe, život i rad pčela je tada najbujniji. Kada prestane vegetacija u biljnom carstvu, kad nestane cvetova i lišća se drveća, kad priroda miruje, odnosno ''spava'' - tada i pčele miruju i ''spavaju''.

Dakle, u ovom mesecu, januaru, sav biljni svet miruje, priroda miruje, a to znači i pčele miruju. Svakako, miruju i čvrstim snom ''spavaju'' samo ona pčelinja društva koja su dobro uzimljena, koja imaju dovoljno meda i čistog vazduha.

Naravno, nije sada ni vreme, a ni prilika, da se bavimo pitanjem dobrog uzimljavanja pčelinjih društava, ali je prilika de se podsetimo velikog pčelara, pčelarskog pisca i oca racionalnog pčelarstva u Srba - profesora Jovana Živanovića, koji je, povodom uzimljavanja pčela, napisao sledeće rečenice u časopisu ''Srpski pčelar'' (1898. 1901. i 1903. godine) kao glavni urednik tog časopisa:

- ''Bez dobra meda i bez dovoljno čista vazduha ne može biti dobrog zimovanja pčela u košnici.''

- ''Vazduh i košnici ne smije biti suh, jer kad je vlažan onda pčele mogu i kristalisani med upotrebljavati, a kad je suh, onda pčele moraju da lete napolje tražeći vodu, gdje na zimi i propadaju.''

- ''A, da bude vlažan vazduh u košnici, ne smije biti košnica onako jako utopljena.''

Podsetnik za sredinu septembra

Dragan Daničić

Vreme je da sumiramo rezultate našeg pčelarenja za predhodni period. Malo hvale imamo za ovu godinu, što se tiče prinosa. U doba cvetanja bagrema bilo je hladno vreme, pa su i prinosi bili tanki. Suncokret je malo dao, brzo je precvetao. Prinosi, kod većine pčelara, su bili znatno manji nego ranijih godina. To su naše dve glavne medonoše, ne bih se osvrtao na lipu, uljanu repicu i ostale paše. Dakle, sve u svemu, ovo je jedna od lošijih godina i za stacionarne i za seleće pčelare.

Још чланака...