Пчелињак

Podsetnik za sredinu maja

Dragan Daničić

Nade u bagremovu pašu više nema. Možda će, oni koji sele, imati neke koristi od kasnog bagrema na Rudniku, videćemo. Vreme nam nije bilo naklonjeno. Temperatura je bila suviše niska i dnevna i noćna. Period lošeg i kišovitog vremena je bio dug. Bagrem je lepo cvetao, ali pčele nisu mogle da ga iskoriste.

Podsetnik za početak maja

Dragan Daničić

Maj mesec je na pragu. Vreme je za bagremovu pašu. Kod mene, na Novom Beogradu, bagrem se zabeleo pre dva dana. Kao i prošle godine, poranio je.

Voćna paša nam je počela dobro, ali je kasnije zahladnelo, pa pčele nisu mogle, u potpunosti, da je iskoriste.

Podsetnik za početak aprila

Dragan Daničić

Već sa prvim danima aprila skoro svo voće je procvetalo. Šljiva, kruška, trešnja, višnja su u punom cvetu. Voćna paša nam daje obilje nektara i polena. Razvoj društava je buran. Vaga je, ponekad, i po jedan kilogram u plusu, dnevno.

Ventilacija u aprilu

Slavko Jakovljević "Dobro jutro dragi pčelari - radovi na pčelinjaku"

Pčelama uvek treba čist i svež vazduh, kako zimi, tako i leti. Zbog toga je ventilacija u košnici stalni uslov za život i rad pčelinjeg društva.

April je daleko topliji mesec od marta. Medjutim, njegova prva polovina može više da liči na zimski mesec. Zbog toga mora se sve preduzeti da se, iz plodišta, ne gubi prekomerno toplota, naročito potrebna za odgajivanje mladog legla u košnici. U tom vilju se upotrebljava i plastična folija. Ona je postavljena u martu i ne treba je još skidati. Može se skinuti tek krajem meseca, kada se dnevne temperature popnu iznad 28 stepeni Celzijusa.

Pčelinjak u januaru

Božidar Vesković, „Beogradski pčelar“, br.1/2010

Januar je mesec u kome može da bude veoma hladno. Medjutim, dešava se da, u ovom mesecu, bude čak i veoma toplih dana. Pčelinja društva, u ovom periodu, instinktivno osećaju potrebu za obnavljanjem. Zato život pčelinjeg društva u januaru dobija karakteristike koje u ranijem zimskom periodu nije imao. Te karakteristike treba poznavati, kako bi se mogle preduzeti odgovarajuće mere. Naime, u toku januara matica može da počne sa polaganjem jaja u ćelije saća, pa se u takvim slučajevima život pčelinjeg društva, iz osnova, menja. Znatno se povećava utrošak meda, a još više utrošak perge, jer pčele počinju intenzivnije da hrane maticu i neguju leglo i da podižu temperaturu da bi sačuvale leglo od hladnoće. Povećanim utroškom hrane i ubrzanjem drugih životnih procesa  u pčelinjem društvu, u košnici se pojavljuje veća količina vodene pare i ugljen dioksida, a to može da ometa normalan rad pčela.

Још чланака...