Пчелињак

Med za rezervu

Božidar Vesković, ''Beogradski pčelar'', 6/2010

Od paše koja pristiže do kraja maja, znači od rane paše, redovno treba ostavljati u rezervu izvestan broj ramova napunjenih medom i polenivim prahom. Bolji je med ako je od ranije paše. Saće treba da bude potpuno napunjeno medom, a med zatvoren voštanim poklopcima. Koliko će se ramova sa medom i polenovim prahom ostaviti u rezervu, zavisi od broja košnica na pčelinjaku. Bolje je ostaviti po koji ram više, jer mogu odlično da posluže zazimljenim pčelinjim društvima za slučaj da tokom zime i ranog proleća nestane meda u košnici.

Radovi u junu

Božidar Vesković, ''Beogradski pčelar'', 6/2010

Pčelinja paša traje i u junu, naročito livadska,pa u ovom mesecu treba nastaviti sve one radove iz predhodnog meseca koji se odnose na maksimalnu proizvodnju meda. Medjutim, u junu mesecu na pčelinjak stiže niz poslova od izvanredne važnosti, pa zato smatramo da pčelare očekuju brojni poslovi koji se mogu uvrstiti u najznačajnije. To su uglavnom sledeći poslovi:

- izdvajanje ramova napunjenih medom i polenovim prahom i ostavljanje tih ramova u rezervu,

-  cedjenje med,

-  umnožavanje pčelinjih društava,

-  proizvodnja matica,

-  proizvodnja mleča,

-  seoba pčela,

-  negovanje rojeva i osnovnih društava od kojih su ti rojevi proizvedeni.

Kao što se vidi, u ovom mesecu ima dosta poslova koji su takve prirode da iziskuju mnogo vremena za njihovo obavljanje, a po značaju su veoma važni, naročito u pogledu proizvodnje i umnožavanja i razvoja pčelinjih društava, a to znači pune pripreme za naredenu godinu.

ПОДСЕТНИК ЗА ПОЧЕТАК СЕПТЕМБРА

Драган Даничић

Година је, што се паша и врцања тиче, при крају. Каква је била, добра или лоша, сваки пчелар ће сумирати резултате свог пчеларења, Багрем је, скоро свуда подбацио, а када нема изврцаног багремовог меда, година сигурно није добра.

Припрема пчела за зимовање, већ увелико траје. Што их боље припремимо за зиму, биће мање губитака друштава. Зазимљавање је једна од битних радњи које пчелар предузима. Разлог је једноставан - добро припремљено друштво за зиму је једна од основних претпоставки успеха на пролећним пашама. Наравно, на високе приносе у репици или багрему утиче и то како смо изимили друштва, какав је пролећни развој пчела, како, односно колико, ће медоноше да замеде. Међутим, грешке у зазимљавању је тешко исправити у пролеће.

Podsetnik za početak juna 2020. godine

Dragan Daničić

Bagrem je bio i prošao. Kakva nam je bila paša? Moja ocena - osrednja. Bilo je mnogo boljih godina, ali i gorih. Dosta je da se prisetimo kako su nam izgledale košnice u ovo vreme, prošle godine. Najkraće rečeno, vreme nam nije bilo naklonjeno. Noćne temperature su bile niske, a u početku cvetanja, ni dnevne temperature nisu bile ni blizu optimalnih. Bagremova paša je vrlo kratka i traći optimalne uslove da bi se ostvarili maksimalni prinosi. Kada se tome doda i korona virus, odnodno zabrana kretanja za nas, starije od 65 godina, u vreme kada smo najpotrebniji na pčelinjaku, slika se potpuna.

PODSETNIK ZA SREDINU JULA

DRAGAN DANIČIĆ

Seleći pčelari su već na suncokretu. Društva su doseljena još pre 15-ak dana. Najzgodnije je bilo košnice postaviti pored puta. Najzgodnije, ali i najrizičnije. Pčele, postavljene pored puta, smetaju prolaznicima, a izuzetno su opasne za konje koji vuku zaprege. Ima još nešto: košnice pored puta, lopovima, a ima ih sve više, najlakše zapadaju za oči.

Још чланака...
mod_vvisit_counterОве недеље1917