Пчелињак

Podsetnik za sredinu juna

Dragan Daničić

Sa bagremom možemo biti zadovoljni, a ukoliko sledeće paše donesu med, možemo konstatovati da je godina bila uspešna. Pojedine kolege se hvale i unosom na lipi, ali za konačnu ocenu sačekajmo kraj paše.

Podsetnik za treću dekadu maja

Dragan Daničić

Sada imamo rezultate bagremove paše. Možemo i da damo ocenu: vrlo dobar. Dakle, ovogodišnja bagremova paša ne spada u odlične, ali jeste vrlo dobra. Pre svega, bagrem je, ove godine, poranio, kratko trajao, oko nedelju dana i završio se oko 6. Ili 7. maja. Paša se završila onda kada je, obično, predhodnih godina počinjala. Medjutim, možemo biti zadovoljni sa vremenskim prilikama koje su bile tokom cvetanja. Bez obzira što je vetar, povremeno ometao rad pčela, temperature su bile skoro idealne i tokom dana i tokom noći. Za dobar unos veoma su važne noćne temperature iznad 14 ili 15 stepeni Celzijusa.

Januar

Prof. dr Jovan Kulinčević „Pčelarstvo“

Ako su pčelinja društva dobro snabdevena kvalitetnom hranom i pčelinjak zaštićen od vetrova, treba izbegavati svako uznemiravanje i ne dozvoliti da to čine domaće ili divlje životinje, od kojih neke mogu naneti veće štete pčelama. Neke vrste ptica, kao što su žuna i detlić, mogu naneti veliku štetu, ne samo pčelinjem društvu, već i košnici.

Razredjivanje ramova u medištu

Slavko Jakovljević: „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

Ako je unos nektara u bagremu zadovoljavajući, za dva, tri dana će u svim medišnim ramovima biti nektara. Još dok nisu počele da poklapaju ćelije sa medom, treba izvršiti razredjivanje ramova u medišnom prostoru. Tako, u svakom medišnom nastavku kod LR košnice treba ukloniti jedan, a ostaviti devet ramova i razrediti ih. To isto uraditi i kod košnice tipa DB, pa u medištu ostaviti 11 umesto standardnih 12 ramova. Podrazumeva se da ne treba razredjivati široko – okvirne ramove kod polumedišta, ako se sa njima pčelari, jer su oni, sami po sebi dovoljno retki.

Poslednji pregled pred zimu

Slavko Jakovljević „Dobro jutro dragi pčelari – radovi na pčelinjaku“

U oktobru treba birati lepo i tiho vreme, sa dosta sunca, a naročito ako takav period traje bar nekoliko dana, pa tada izvršiti još jedan pregled pčela. Iz tog pregleda treba da se dobije opšta slika o stanju pčelinjaka, kao i o sposobnostima svakog pčelinjeg društva da udje, ali i da izadje iz zimskog perioda. Ovim pregledom treba ostvariti uvid u sledeće:

Још чланака...