Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Pčelinjak na vetru

Slavko Jakovljević "Dobro jutro dragi pčelari - radovi na pčelinjaku "

Najveću opsnost za prezimljavanje pčela predstavlja vetar. On može da nanese veću štetu, čak i od snežnih padavina i veoma niskih temperatura i mrazeva. Pčelar to mora da ima u vidu, pa da preduzme sve potrbne mere i da eliminiše taj negativni uticaj na pčele. U tom smislu treba uraditi bar sledeće:

1. Košnice treba da budu okrenute tako da im vetar duva sa zadnje strane. U našim klimatskim uslovima košnice će biti okrenute ka jugu. Ukoliko konfiguracija terena diktira, košnice se mogu okrenuti i ka jugozapadu ili jugoistpku, a možda i sasvim prema istoku;

2. Prilikom postavljanja pčelinjaka, treba voditi računa da iza njega bude neka prirodna zaštita od vetrova - neko brdašce, gusta šuma, bujna obala ili neka zidina. Nije dobro košnice postavljati blizu kuće obojene u belo. Ako već mora, onda ih treba udaljiti bar za desetak metara;

3. U nedostatku prirodne zaštite od vetrova, može se postaviti i veštačka - snoplje od kukuruzne šaše ili ograda od uspravnih i gusto zbijenih dasaka. Ograda treba da bude visoka oko 2 metra i udaljena iza košnica, najmanje oko 4 metra;

4. Ako se košnice okrenu ka istoku, onda se , na poletaljkama, instalira limena zaštita od vetrova. To je parče lima postavljeno vertikalno u odnosu na poletaljku. Severna strana lima se fiksira za prednju stranu košnice, a južna se odmakne od nje, pod uglom od oko 45 stepeni. Tako postavljen lim liči na otškrinuta vrata. On će štititi od vetrova sa severoistočne i istočne strane, a dozvoljavaće pčelama da izleću prema južnoj strani;

5. Kada su košnice montirane u vozilu, onda se jedna strana vozila okreće ka zapadu, a druga ka istoku. Ovde će biti najnužnije da se instaliraju limene zaštite od vetra;

6. Ako konfiguracija zemljišta zahteva da poletaljke budu okrenute ka severu, onda se poletaljka štiti od vetra preko zime na sledeći način: 

         - od neprovidne folije ili tetrapaka  se okroji četvrtasta folija dimenzija oko 15 x 15 cm;

         - donja ivica folije se pričvrsti rajslandlama (ili na neki drugi način) na prednju stranu plodišta, direktno iznad otvora poletaljke;

         - potom gornju ivicu folije, koja je slobodna, saviti prema poletaljci  i pričvrstiti je rajslanlama ili eksetčićima, tako da direktno leži na prednjoj ivici poletaljke.

Tako će folija štiti ulaz vetra kroz poletaljku, a pčele će komunicirati i sa leve i sa desne strane koje su slobodne. 

7. Naravno, podrazumeve se da još u jesenjim danima svaki nekontrolisani otvor  na dasci zagitivan, jer kroz takve otvore vetar najviše škodi pčelama preko zime.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас1019
mod_vvisit_counterЈуче1012
mod_vvisit_counterОве недеље1019
mod_vvisit_counterОвог месеца22387
mod_vvisit_counterУкупно989942