Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Pripremanje šećerno - mednih pogača

Zoran Jovanović, „Beogradski pčelar“ februar 2009.

Pogače za prihranu pčela možemo i sami da napravimo. Evo jednostavnog recepta za pripremanje šećerno – medne pogače, takozvane „6-5-4“.

 

Kao osnovicu za izradu pogača uzimamo 100 kg, što sitnije samlevenog, konzumnog šećera.Za ovu količinu potrebno je još:

  • pekarskog kvasca 6%................6 kg
  • meda 5%...................................5 kg
  • vode 4%....................................4 lit.

Kvasac izdrobimo u lonac velike zapremine, preko 20 litara i preko njega pospemo 4 kg mlevenog šećera, oduzetog od pripremljene količine. Ubrzo će se kvasac pretvoriti u kašastu masu, sličnu istopljenoj čokoladi. Mešanjem, ovaj proces možemo da ubrzamo. Zatim u ovu masu sipamo 4 litre vode, dobro izmešamo i stavimo na vatru da se kuva. Moramo biti oprezni da nam smeša ne pokipi, jer zagrevanjem, kvasac stvara veliku penu i brzo puni lonac. Masu treba da kuvamosve dok pena ne počne da opada i na kraju se potpune ne izgubi. Tada je skidamo sa vatre i u nju dodajemo 5 kg meda. Sve to dobro promešamo. Najbolje je za ovo koristiti suncokretov med, jer je on veoma bogat polenom. Podrazumeva se da moramo biti sigurni da med ne potiče iz društava u kojima tinja neka zarazna bolest.

Sav šećer sipamo u veliko korito i u njega izručimo pripremljenu smešu kvasca, vode i meda. Ovu masu mesimo, sve dok sav šećer ne umesimo. Testo treba nekoliko puta premesiti kako bi se sva masa ujednačila. Kada je to gotovo, po 1 kg testa stavljamo u plastične kese i tanjimo na debljinu od oko 15 mm. Zatim kese zavarimo električnim aparatom koji se koristi u domaćinstvu i pogače slažemo u kutije.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас203
mod_vvisit_counterЈуче732
mod_vvisit_counterОве недеље1794
mod_vvisit_counterОвог месеца15509
mod_vvisit_counterУкупно821351