Временска прогноза
No data available
Београд
--- °C
Weather details

Održavanje pčelinji društava od kraja voćne paše do početka glavne (bagremove) paše

dr Slavomir Popović ''Tehnologija pčelarenja DB košnicom''

Na 15 - 20 dana do glavne (bagremove) paše, pčelinja društva su pripremljena za pašu, pod predpostavkom da će i dalje biti unosa nektara za dnevne potrebe pčelinjeg društva. Medjutim, ukoliko se desi da nema dovoljnog unosa nektara ili što je još gore, da pčele ne mogu da izleću iz košnice zbog loših vremenskih uslova, tada pčelar mora da pomoigne pčelinjim društvima da bi im se održala snaga do glavne paše. Ta pomić se sastoji u dodavanju šećernog sirupa ( 1 : 1) pčelinjim društvima i to po 200 - 300 g dnevno. Još bolji efekt se postiže ako se pčalinjim društvim doda pogača.

 

 

U ovom periodu pčelinja društva su dovoljno snažna i materijal za utopljavanje može da se ukloni. Naravno, ukoliko su vremenski uslovi i dalje nestabilni, poželjno je da se materijal za utopljavanje zadrži do glavne paše.

U ovom periodu veoma je bitno da se snaga pčelinih društava očuva do početka paše. Najgora moguća situacija bi bila ako bi se, do početka bagremove paše, pojavio rojevi nagon. 

Zbog toga pčelar mora da preduzima niz mera da do pojave rojevog nagona ne dodje. Pre svega, pčelar mora stalno da vodi računa da je u plodištu ravnoteža izmedju otvorenog i zatvorenog legla i čim se desi da je zatvorenog legla više od otvorenog, to je znak da je prisutan višak mladih pčela koje nisu zaposlena i koje će, ubrzo, stvoriti gužvu u plodištu, koja vodi rojevom nagonu. Na primer, za negovanje otvorenog legla, kada je odnos izmedju otvorenog i zatvorenog legla 1 : 1, dovoljno je 2 - 3 mlade pčele za negovanje jedne larve. Kada se količina otvorenog legla, iz bilo kog razloga, smanji, onda će se, za negovanje jedne larve pojaviti ne dve ili tri mlade pčele, koliko je dovoljno, već pet i više mladih pčela. Taj višak mladih, nezaposlenih, pčela je glavni krivac za pojavu rojevog nagona. Taj višak mladih pčela ne sme ostati nezaposlen. Zato je potrebno:

- da se blagovremeno dodaje polumedište sa izvučenim saćem i 2 - 3 satne osnove ili sa razredjenim ramovima u polumedištu. Mlade pčele se zapošljavaju na izgradnji saća ili na produbljivanju ćelija na razredjenim ramovima. Istovremeno, sabiračicama se stvara medišni prostor za unos nektara;

- da se 1 - 2 rama sa zatvorenim leglom i pčelama preveša iz plodišta u medište i da se deo mladih pčela prisilno odvede iz plodišta. Time se poboljšava odnos izmedju otvorenog i zatvorenog legla, u korist otvorenog legla u plodištu;

- da se mesto prevešanih ramova sa zatvorenim leglom, u plodište dodaju dve stane osnove. Na izvlačenju ovih satnih osnova angažovaće se mlade pčele iz plodišta;

- da se strogo vodi računa da svo saće u plodištu bude kvalitetno, jer ako ima izvitoperenog, smaknutog, trutovskog saća, ono će smanjiti prostor matici za polaganje jaja, što dovodi do neravnoteže izmedju otvorenog i zatvorenog legla;

- da se vodi računa da je rastojanje izmedju ramova pravilno i da iznosi oko 11 mm, jer ako se to rastojanje poremeti, pčele nadogradjuju saća, stvaraju zaperke, a sve to utiće na smanjenje količine otvorenog legla u plodištu;

- da se, na kraju, vodi računa da je u košnici ventilacija (mikroklima) dobra, jer i loša ventilacija može da podstakne pojavu rojevog nagona.

 

Add comment

Претрага
Посета
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДанас14
mod_vvisit_counterЈуче511
mod_vvisit_counterОве недеље3686
mod_vvisit_counterОвог месеца12725
mod_vvisit_counterУкупно1092093