Божин кутак

Uloga saća u ranom prolećnom razvoju društva

Boža Petrović, “Beogradski pčelar”, mart 2002. godine

U našem podnevlju rani prolećni razvoj pčelinjih društava počinje obično od druge polovine januara do druge polovine februara. Retke su godine kada taj razvoj počinje nešto pre ili nešto kasnije. Taj početak zavisi od klimatskih uslova, ali se on dalje odvija ubrzano ili usporeno, u zavisnosti od niza činilaca koji postoje u košnici, u pčelinjem gnezdu i u strukturi samog pčelinjeg društva.

Koliko ostaviti hrane pčelinjem društvu preko zime?

„Pčelarski priručnik“, dr Slavomir Popović, Boža Petrović

Postoje različita shvatanja o tome koliko treba ostaviti hrane pčelinjem društvima za prezimljavanje i prolećni razvoj. Jedni kažu da je dovoljno oko 15 kg, a drugi kažu da je potrebno 20 i više kilograma. Naravno, u različitim uslovima različite su i potrebne količine hrane.

Божа о проширењу легла

Погледајте овај филм, који траје нешто мање од 5 минута, у коме Божа Петровић објашњава принципе проширења легла.

Božina pogača

„Pčelarski priručnik“ dr Slavomir Popović, Boža Petrović

Zimska i oplemenjena pogača

Do pogače se dolazi etapno. Prvo se sačini veštački med, a zatim, koristeći veštački med, pravi se navedena pogača.

Божа о врцању меда

Врцање меда је иза нас. Сада на пчелињаку имамо других послова.

Још чланака...