САДРЖАЈ "БЕОГРАДСКОГ ПЧЕЛАРА" ЗА ЈАНУАР МЕСЕЦ 2020. ГОДИНЕ

Садржај „Београдског пчелара“ за јануар 2020. године.

Реч уредника ...........................................................................4

Пред Нову годину, баш у време кад једни другима упућујемо лепе жеље за добро здравље, срећу, успех у послу... стиже пчеларима једна „честитка“, нимало пријатна а свакако узнемиравајућа и обесхрабрујућа. „Запримили“ смо је у облику вести коју су објавили готово сви медији у Србији а која гласи: „У шлеперу багремовог меда из Србије који је извезен у Норвешку пронађен је забрањени антибиотик па ће мед бити враћен извознику“. Даље се наводи које су количине забрањеног антибиотика нађене у узорку, ко је вршио анализу и на крају додаје да „извозник ће због тога претрпети штету од око 100.000 евра“

● Подсетник радова по месецима

-Апиррогноза вадемекум - јануар, Д. Крецуљ ........................ 5

Већина пчелара сматра да је зимовање период мировања пчела. Међутим, они који су више заинтересовани за живот пчела и боље проучили литературу, а чешће навраћали у пчелињак у ово време, ослушкивали кошнице појединих друштава, могли су да запазе да је то привид, да ни две суседне кошнице не зимују једнако. Као и све у природи, тако и пчелиње заједнице нису једнаке и нема пчелињака на коме су све друштва уједначена и зимују једнако.

● Техника пчеларења

- Квалитетно плодишно саће.., Р. Костадиновић...................... 8

Продуктивност пчелињих друштава зависи од више фактора, а један од веома битних је свакако и квалитетно плодишно саће. Пчеле изграђују најквалитетније саће, и са најмање трутовских ћелија, у време бурног развоја пчелиње заједнице после смене зимских, дугоживећих пчела. Познато је да пчеле старости од 12 до18 дана, пролећно-летње генерације, имају највећу могућност лучења воска, па их у периоду воћно-маслачкове паше никако не треба штедети, већ им то омогућити, а на тај начин у великој мери умањујемо могућност појаве ројевог нагона, непожељног у условима савременог пчеларства. Али, код додавања првих сатних основа треба бити веома обазрив и пратити развој сваке пчелиње заједнице понаособ. Појава „белог саћа“ по рамовима поуздан је знак је да је време за додавање првих сатних основа.

- Кемеровски систем пчеларења, Превод  Б. Милета..................... 12

До разраде Кемеровског система гајења пчела, у целој Русији се примењивала врло сложена и напорна технологија, која је била разрађена на основу теорије Б.М.Музалевског, Г.Ф.Таранова и Е.В.Арефијева. Прегледање пчела требало је обављати свака 3 дана. Затим су препоруку ревидирали: ту операцију је требало обављати на сваких 6 дана. Главни циљ таквог рада је био - не дозволити појаву ројидбеног стања у пчелињој заједници. Успутно су се стругали заперци воска и прополис са рамова, проширивало гнездо додавањем по једног рама.

- Преградна даска и пчелиње клубе, Д. Бешиновић ............. 19

У пракси је Блинова метода примене преградне даске, позната по резултатима које даје у развојном периоду,првенствено код слабијих друштава.Метода почива на мери сужавања и утопљавања гнезда,уз стимулативну прихрану отклапањем меда.Данас су елементи методе (са једном даском) постали скоро стандардни за сва друштва,не само за слаба.У пракси је потврђен утицај оптималне температуре настале сужавањем клубета.Рано легло је квалитетније однеговано,а што је значајно у укупном развоју до паше.Међутим,када је у питању отклапање меда,ту често настаје проблем, јер нема шта да се отклапа,па се интервенише погачом.Погача изгледа да је реалност,нарочито код стационарних пчелара.Само,када је то већ нужност,и трошак за пчелара,сасвим је оправдано да се реализује у фази узимљавања, а не изимљавања.Сируп и погаче прерадиле би старе пчеле,а матица би се подстицала на веће залегање.Оптималне резерве имале би позитиван утицај на презимљавање, и у том случају имало би шта да се отклапа у фази развоја.

- Продужено легло, М. Мандић ............................................. 22

Током претходне године , на неким локацијама сунцокрета запажена је и једна несвакидашња појава – НЕСТАНАК ПЧЕЛА!

Наиме, иако су кошнице досељене на сунцокретову пашу биле крцато пуне пчела(пуна плодишта и бар по један медишни наставак), већ на првом прегледу уследило је непријатно изненађење: потпуно празна медишта, а пчеле у плодиштима једва да су покривале затечено легло. Изненађење је било утолико веће што нису уочени видљиви знаци који би указивали на тровање пестицидима.

● Вести из Друштва .................................................................. 23

● Пчеларско тржиште - понуда и потражња .......................... 25

• Продајем пчелиња друштва са селекционисаним матицама из 2019. године у марту и априлу. Цена 120 евра без кошнице и 140 евра са кошницом. Пријаве почињу од јануара. Доктор пчеларства Биљана Стаменковић Тел. 060/61-85-550

• Продајем веома повољно врхунски полен. Милена Тел. 063/ 81-56-600