Matica i prinos

dr Georgije Popović, ''Beogradski pčelar'', 4/2008

Podaci koji slede preuzeti su iz strane literature (Krivcov, Lebedev), a kogu biti veoma korisni svakom pčelaru u odabiranju najpogodnijeg načina pčelarenja ili korekcije već prihvaćenog načina. Ovi podaci ukazuju na značajne mogućnosti ''manipulacije'' maticom, a sve u cilju dobrog prinosa.

1. Prinos hrane u košnicu, u periodu od izgradnje matičnjaka do izlaska matice iz matičnjaka, prosečno je umanjen za 25,6 %.

2. U periodu od izlaska matice iz matičnjaka, do pojave prvih jaja, posle njenog sparivanja, pčele u košnicu unesu 40,7 % manje         hrane, nego kod kontrolnih društava.

3. Od pojave jaja u društvu od mlade matice, narednih 12 - 18 dana, dolazi do skokovitog unosa hrane u košnicu, prosečno za         155,3 %, u odnosu na kontrolna društva.

4. Pčele posle oduzimanja matice rade umanjenim intenzitetom 27 dana, a pri zameni matice zrelim matičnjakom, 18 dana.

5. Društva sa mladom, jednogodišnjom maticom sakupe 42,4 % više meda, a sa dvogodišnjom maticom 20,8 % više, u                     poredjenju sa društvima sa trogodišnjom maticom.

Subota - Mladen Krstić

Raša Jašović

U subotu, 7. novembra, imamo novo predavanje. Mladen Krstić je predavač, a tema je: ''Kombinacija dvojnog i dvomatičnog pčelarenja, uz upotrebu Snelgrouve daske i matične rešetke, sa medištem izmedju društava, uz apsolutnu kontrolu rojenja''.

Prisustvo predavanju je dozvoljeno samo članovima društva.

Gornje leto na košnicama

Mileta Marković, ''Beogradski pčelar'', br. 10/2015

ovo pitanje odnosi se na košnice koje se uzimljavaju na dva (LR) ili tri tela (Farar) i slične tipove u kojima se zimsko klube nalazi u gornjim delovima košnice. Obilaskom više pčelinjaka, u bližoj i daljoj okolini, uočio sam da su gornja leta negde otvorena, a negde zatvorena. Svi vlasnici tih pčelinjaka su imali razloge za takve odluke i na neki način, svi su bili u pravu, odnosno svi su imali razloge zbog kojih su gornja leta držali otvorenim ili zatvorenim. Pokušaću da analiziram šta je pozitivno, a šta je negativno i u jednom i u drugom slučaju.